Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 , οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας όπως κάθε χρόνο , έτσι και φέτος, τίμησαν την Πανελλήνια Ημέρα κατά του ενδοσχολικού εκφοβισμού και της ενδοσχολικής βίας, παίρνοντας μέρος σε διάφορες δράσεις που είχαν οργανώσει οι υπεύθυνοι των τμημάτων τους.Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικά βίντεο, διαδραστικές παρουσιάσεις, να ακούσουν σχετικά παραμύθια και τραγούδια αλλά και να δημιουργήσουν δικά τους ομαδικά έργα.
Μέσα από αυτές τις δράσεις τα παιδιά θέλησαν να εκφράσουν ένα ηχηρό ΄΄ΟΧΙ΄΄ σε κάθε μορφή βίας (λεκτικής, σωματικής, ψυχολογικής) , που μπορεί να υπάρξει ανάμεσα στους μαθητές και όχι μόνο μέσα άλλα και έξω από το χώρο του σχολείου.

Όλοι μαζί μάθαμε πως να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο, να αποδεχόμαστε
τη μοναδικότητά μας και να προσφέρουμε απλόχερα την αγάπη και τη
φιλία μας!

.